Malí, ale vydatní pomocníci

 29. Co byste měli vědět - karta č. 59

Drobné nástroje a ruční přístroje mohou práci v kuchyni podstatně ulehčit. Pro malá množství jsou mnohdy praktičtější, než roboty, které zaujímají mnohem více místa a po použití je musíte vyčistit. Každý si musí dobře promyslet, co využije nejvíce.

Pasírovací cedník je klasická pomůcka, kterou můžete procedit jablečné pyré, dobře se tak vymačkají i zbytky. Přístroj je praktický i při přípravě polévek, při propasírování výpeků, krémů a omáček. Pevné kousky projdou cedníkem a tím nejlepším způsobem vážou tekutinu.

Struhadlo na okurky je praktická pomůcka. Umožní vám snadno a rychle nakrouhat pevné přísady na více či méně hrubé plátky. Praktický je i nástavec, který zachytí zbylé kousky a chrání prsty. Použijte na brambory, pevnou zeleninu v syrovém stavu, jablka a hrušky, zelí a cibuli.

Kráječ vajec je ve dvojím provedení. Jemné, pevně napnuté drátky překrojí natvrdo uvařená vejce na plátky, čtvrtky nebo osminky.

Řezné plochy jsou hladké a netrhají se, jako při krájení nožem. V kráječi plátků můžete přísady také krájet na kostičky tak, že je otočíte o 90 stupňů. Můžete s ním krájet i jiné pevné přísady: například syrová jablka, hrušky, vařené brambory, mrkev a celer.

Kráječ ředkví má na fotografii červené držadlo. Hrot nasadíte do středu kořene ředkvičky a zavrtáte. Pak pomůckou opatrně točíte a tvoříte spirály, které využijete na zdobení. Jde to také s velkými bramborami takto krájenými pro originální tvar Pommes frites .

Lis na česnek uspoří i práci s loupáním stroužků. Protlačují se rozpůlené. Jeho prostřednictvím můžete získat i aroma z kůry citrusových plodů, šalotek nebo cibulí do nejrůznějších pomazánek.

Vykrajovač jablek můžete prostrčit i středem hrušky, chcete-li odstranit jádřinec. Můžete jím provrtat i zeleninu, abyste ji vcelku rychleji uvařili. Například: velké cibule, kedlubny a brambory, určené k plnění.